WITAMINA C- czy warto suplementować?

Polson

18 styczeń 2022

Najbardziej znana, ale też chyba jedna z najbardziej przereklamowanych? WITAMINA C czyli właściwie kwas l’askorbinowy oraz sole kwasu askorbinowego takie jak np. askorbinian sodu.


Niech rzuci kamieniem ten, kto nie raz łykał rutinopodobne specyfiki wierząc tym samym  w niesamowitą moc ukrytą w tej małej kapsułce. Swoją drogą, nasuwa mi się ciekawe pytanie więc pozwolę sobie na małą dygresję. Z jakim kolorem kojarzy Ci się witamina C? Zamknij oczy i chwilę pomyśl. Hm, żółty? Jak cytryna mówisz? Bo cytryna to witamina?

Niesamowite jest to jak bardzo przywiązujemy się do utartych powszechnie skojarzeń. Żółta pigułka automatycznie kojarzy się nam się z witaminą C. Witamina Cytryna! Ale nie martw się! Podejrzewam, że większość zapytanych osób odpowiedziałoby właśnie w ten sposób- żółty i w zasadzie słusznie, chociaż nie o cytrynę się tu tak właściwie rozchodzi a o PAPRYKĘ (i to najlepiej żółtą- czyli jednak coś jest z tym żółtym), bo to właśnie ona jest prawdziwą królową witaminową.

Czy wiesz, że 100g żółtej papryki zawiera aż 180mg witaminy C? W takiej samej ilości cytryny znajdziemy już około 50mg wspomnianej witaminy. Rekomendowanie spożycie witaminy C dla dorosłych kobiet to 75mg na dobę. U mężczyzn poziom ten wynosi 90mg na dobę. Zapotrzebowanie może nieco wzrastać u kobiet w ciąży (100-120mg na dobę). Warto też rozważyć nieco większą dawkę witaminy C u sportowców oraz palaczy (do 200mg). Wbrew utartym przekonaniom najlepszym źródłem witaminy C nie są wcale cytrusy, a w głównej mierze warzywa i owoce takie jak papryka, natka pietruszki, jarmuż, owoc dzikiej róży, czarna porzeczka. W Polsce główne źródło witaminy C stanowią ziemniaki oraz warzywa kapustne. Nie zawierają jej dużo ale są powszechnie spożywane w sporych ilościach.


Gdzie szukać witaminy C?


Produkt

Zawartość Witaminy C w 100g

Dzika róża

500-700mg

Czarna porzeczka

180mg

Papryka żółta

180mg

Natka pietruszki

170mg

Papryka czerwona

127mg

Jarmuż

120mg

Brokuł

89mg

Brukselka

85mg

Papryka zielona

80mg

Cytryna

50mg
Jedne z ważniejszych funkcji witaminy C to biosynteza kolagenu i części hormonów a także wpływ na wchłanianie wapnia oraz żelaza. Zbyt wysokie spożycie witaminy C tj. ponad 2g na dobę może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych. Duża podaż witaminy C może także zmniejszać adaptacje treningowe w kontekście wydolności i przyrostu masy mięśniowej.

Zatem jeżeli Twoja dieta jest bogata w warzywa i owoce nie masz się czego obawiać, a dodatkowa suplementacja witaminy C jest zbędna.

Subskrybuj i otrzymuj nowe przepisy oraz garść przydatnej wiedzy.

©

Polson squad. All rights reserved.